SpaceX’ten şok uyarı! Uydu internetleri kapanacak!

Starlink uydu internet terminallerinin, şirketin geçen ay bu bölgelerde hizmetin 1 Mayıs’a kadar kapatılacağı yönündeki uyarısına rağmen, lisanssız yerlerde hala çalıştığı bildiriliyor. Kuzey Darfur’un El-Faşir şehrindeki bir sakin, çarşamba günü bir Bloomberg röportajını bir Starlink terminali kullanarak gerçekleştirebildi. “Blooomberg’a, “Şu anda Starlink bağlantısı üzerinden sizinle konuşuyorum, özellikle savaştan kaçanlar arasında insanlar arasında tek bağlantı yolu, özellikle Sudan Silahlı Kuvvetleri (SSK) ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki iç savaşa atıfta bulundu.” şeklinde konuştu.

Starlink‘in kapatılma uyarıları, Bloomberg ve Wall Street Journal’ın Rusya, Yemen ve Venezuela gibi ülkelerde izinsiz kullanımına dair haberlerin ardından geldi. Bloomberg ve Journal, Starlink hesap sahiplerinin Starlink’ten bu lisanssız bölgelerdeki yaklaşan kapatma hakkında e-posta aldıklarını bildirdi. “Starlink Kiti’nizi Starlink Kullanılabilirlik Haritası’nda belirtilen alanlar dışındaki bir alanda kullanıyorsanız, bu Starlink şartlarını ihlal ettiğiniz hatırlatmak isteriz,” şeklindeki e-posta, bu kullanıcıların 30 Nisan’dan itibaren internete bağlanamayacaklarını ekledi.

SpaceX’ten şok uyarı! Uydu internetleri kapanacak!

Güney Afrika’da yaklaşık 100 Starlink müşterisinin neredeyse %73’ünün kapatma tarihinden sonra hizmeti hala kullanabildiği iddia ediliyor. Bloomberg, bazı Starlink müşterilerinin Sudan’da da servise erişebildiğini belirtiyor. Bunlara ek olarak Starlink kullanıcılarına gönderilen bir e-postada, hizmetin lisanssız yerlerde “geçici seyahat ve transit” için tasarlandığı, kalıcı kullanım için uygun olmadığı belirtilmiştir.

E-posta ayrıca, yetkilendirilmemiş yerlerde iki aydan fazla süredir Starlink‘e erişen kullanıcıların “hesap ülkesini değiştirmesi veya hizmetin sipariş edildiği ülkeye geri dönmesi gerektiğini” belirterek, aksi takdirde hizmetlerinin kesileceğini ekledi.Raporlar, SpaceX‘in Yemen’de Starlink sağlamak için bir lisans anlaşmasına yakın olduğunu bildirirken, SpaceX, Starlink’in ana şirketi, bir yorum isteğine yanıt vermedi.Sudan’daki insani yardım kuruluşları, savaş ortamında ülkede Starlink‘in hizmetlerinin kesilmemesi konusunda talepte bulunduklarını Bloomberg’a bildirdi.” Starlink’in Sudan’daki durumu göz önünde bulundurması ve hizmetleri kesmemesi için Starlink ile iletişime geçtik,” dedi. “Acil servislerin çoğu, umumi mutfaklar ve binlerce insan hayatta kalmak için Starlink interneti kullanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x