Husiler Amerikan gemisini vurdu: İlk belirlemelere göre 2 denizci öldü

Yemen’deki Husiler (Ensarullah Hareketi), Aden Körfezi’nde bir ABD gemisini çok sayıda füzeyle hedef aldıklarını ve gemide yangın çıktığını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, sosyal medya hesabından açıklama yapan Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Aden Körfezi’ndeki Amerikan gemisi “TRUE CONFIDENCE”a çok sayıda deniz füzesiyle saldırı düzenlediklerini ve saldırıda isabet alan gemide yangın çıktığını belirtti.

Seri, saldırının, gemi mürettebatının “uyarı mesajlarını reddetmesinin” ardından gerçekleştirildiğini savundu.

Husilere ait güçlerin “mazlum Filistin halkına destek ve yardım etme konusunda dini, ahlaki ve insani görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini” aktaran Seri, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları duruncaya ve Filistin halkına uygulanan abluka kaldırılana kadar Kızıldeniz ve Umman Denizi’ndeki saldırıların süreceğine işaret etti.

İngiltere’nin Sana Büyükelçiliği’nin X platformundan yaptığı yazılı açıklamada da Husilerin düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 2 denizcinin öldüğü belirtildi.

Saldırının, Husilerin uluslararası denizciliğe “pervasızca füze fırlatmasının üzücü ve beklenen sonucu” olduğu ifade edilen açıklamada, Husilerin saldırılarını durdurması gerektiği vurgulandı.

Ne olmuştu?

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, Filistinlilere yönelik saldırılara yanıt olarak, Kızıldeniz üzerinden İsrail’i füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) hedef almıştı. Füzeler ve İHA’lar, İsrail’in hava savunma sistemleri ve İsrail’e destek için bölgeye gönderilen ABD gemileri tarafından düşürülmüştü.

Husiler daha sonra İsrail’e giden ve İsrail’le bağlantılı gemilere de saldıracaklarını açıklamıştı. Husiler, 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da İHA ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze İHA’ları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze İHA’larla hedef alındığını duyurdu.

ABD ve İngiltere, Yemen’e 12 Ocak günü sabaha karşı ilk hava saldırısını düzenlemişti ve sonraki günlerde de saldırılarını sürdürmüştü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x